Gürcistan Plakalı Araçların Türkiyede Kullanımı – Gürcistan Araba Fiyatları

Gürcistan Plakalı Araçların Türkiyede Kullanımı

Gürcistan Plakalı Araçların Türkiyede Kullanımı

GÜRCİSTAN PLAKALI ARAÇLARIN TÜRKİYE’DE KULLANIMI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER:

* Başlangıç olarak otomobili alacak kişinin Gürcistan’a gelmesi şarttır. Araç alımı için kimlik ya da pasaportunuzdan başka hiçbir evrak gerekmemektedir. Şayet kimlik ile gelecekseniz, kimliğinizin yıpranmamış olması ve kimlik üstündeki resminizin çok eski olmaması gerekmektedir.

* Gürcistan’da düşük vergilendirmeden dolayı otomobil fiyatları Türkiye fiyatının 1/3 oranı ile 2/4 oranı arasında değişmektedir.

* Araç alacak kişi isterse gelmeden önce tarafımıza ulaşarak almak istediği aracı önceden araştırabilir.

* Araç ruhsatı, Türkiye’de kullanmak isteyen alıcının üzerine ve Tiflis Emniyet Müdürlüğü binasında yapılmaktadır.

* Türkiye kanunlarında yabancı plakalı araçla yurda giriş maddesi “giriş yapılmak istenen tarihten geriye dönük son 365 gün içerisinde en az 185 gün yurt dışında konaklama” mecburiyeti getirmektedir. Bu şartı sağlamayan alıcılar için gümrük kapısından yurda giriş işlemi bizim tarafımızdan sağlanmaktadır.

gürcistan evrak

* Normal şartlarda Gürcistan’dan araç alıp kullanabilmek için 185 gün Gürcistan’da yaşamanız ve oturuma sahip olmanız gerekmektedir. Ancak bizim sunmuş olduğumuz oturum hizmeti ile oturum hakkına sahip olacağınızdan bu sorun tamamen ortadan kalkmakta ve beklemeden araç alıp kullanabilmektesiniz. Bu hizmetlerin hepsi sizlere bizim tarafımızdan sunulmaktadır. Ek bir prosedür gerekmemektedir.

* Araç satışlarımız; satın alacağınız aracın ruhsatı sizin adınıza olacak şekilde, yani aracın yasal sahibi siz olarak gerçekleştirilir. Bunun dışında ”vekalet, ödünç, kira vb” gibi değişik ve yanıltıcı işlemler uygulanamaz. Aracınızın yasal sahibi siz olursunuz.

* Satın almış olduğunuz aracı Türkiye’ye kendiniz geçirirsiniz. Gümrükten işlemlerini kendiniz yapar, yardıma gerek olmadan Türkiye’ye geçişini sağlarsınız. Sizin adınıza başkası bu işlemi yapamaz.

* Türkiye’ye giriş esnasında yerli plaka otomobillerde uygulanan “zorunlu trafik sigortası” yaptırımı, gürcü plaka otomobiller için de zorunlu uygulanmaktadır. Yani aracınız Türkiye’ye sigortası (3-6-12 aylık) yapılarak giriş yapmaktadır. Aracınız Türkiye sınırları içerisinde bir kazaya karışırsa, aracınız sigortalı olacağından, masraflar sigorta şirketi tarafından karşılanmaktadır. Türkiye içerisinde yaptırmanız gereken başka bir uygulama bulunmamaktadır. Fiyatlar Türkiye’deki araçlar için geçerli olan fiyatlar ile aynıdır. Ekstra farklı bir ücret çıkmamaktadır.

* Bizden satın almış olduğunuz araçları Gümrük Bakanlığı’nın 2015/8113 SAYILI kararı gerekçesiyle Türkiye sınırları içerisinde 2 yıl boyunca kullanabilirsiniz. Türkiye sınırları dahilinde 24 ay süreyle, araç içinde siz olmak kaydıyla herkes, siz olmadan da yalnızca soyadı tutan birinci derece akrabalarınız bu aracı kullanabilecektir.

* Aracınızı 2 yıl kullandıktan sonra Gürcistan’a geri getirerek süresini tekrar 2 yıl uzatabilir, uygun fiyatlarla takas yapabilir ya da satışını sağlayabilirsiniz. Aynı aracı tekrar 2 yıl kullanmak isterseniz, süre uzatma bedeli aracın model yılı ve sınıfına bağlı olarak değişmektedir.

* Yabancı plakalı araçların tümü “Araç vergisi, araç muayenesi, egzost emisyon pulu” gibi ek giderlerden muaftır. Hiçbirini ödemezsiniz.

 

* Bu 24 aylık süre içerisinde yurt dışına çıkmanız gerekirse bulunduğunuz ildeki Gümrük Müdürlüğü’ne giderek araçsız çıkış yapacağınıza dair tebligat vermeniz gerekmektedir.

* 24 aylık süreniz dolmasına rağmen aracınızı tekrar Gürcistan’ a getirmemeniz durumunda aracınızın parka çekilme riskiyle beraber takibindeki cezai yaptırımları kabul etmiş olursunuz.

* 24 ay sonunda süreniz dolmadan Gürcistan’a aracınızı geri getirdiğinizde gümrük kapısında tarafınıza çıkarılacak araç modeline ve motor gücüne göre değişen bir bedeli ödemeniz gerektiğini unutmayınız.

Araba Hakkındaki Görüşlerinizi Facebook'tan Yorumlayın

Bir önceki yazımız olan Gürcistan Özel Taşıtlar Ön Beyan Uygulaması başlıklı makalemizde gürcistan gümrük geçiş, gürcistan gümrük giriş ve Gürcistan Özel Taşıtlar Ön Beyan Uygulaması hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM